Opowieść Wigilijna

   


Streszczenie Opowieści Wigilijnej

Rozdział IV

Rozdział IV Opowieści Wigilijnej, zatytułowany "Czwarty duch", koncentruje się na spotkaniu Ebenezera Scroogea z trzecim z trzech duchów - Duchem Przyszłej Wigilii. Duch ten ma na celu ukazać Scroogeowi przyszłość, która może go spotkać, jeśli nie zmieni swoich postaw i zachowań.

Scrooge, obudzony przez dzwonek na zegarze, czeka na pojawienie się czwartego ducha. Kiedy Duch Przyszłej Wigilii wreszcie się pojawia, jest przedstawiony jako postać mroczna i tajemnicza, zawiązany w czerń i zakryty kapturem.

Duch prowadzi Scroogea przez różne sceny, ukazując mu przyszłość, w której zmarli nie są w żaden sposób żałowani, a ich śmierć jest traktowana obojętnie przez ludzi. Scrooge jest świadkiem rozmów i zachowań osób, które niezdrowo korzystają z jego majątku, sprzedając jego majątek po jego śmierci.

Następnie Duch pokazuje Scroogeowi scenę, w której ginie mały chłopiec Tiny Tim, syn Boba Cratchita. Ta wizja porusza Scroogea i pobudza w nim empatię i żal za swoje dotychczasowe postępowanie.

Rozdział IV kończy się, gdy Scrooge wychodzi ze swojego domu, aby odnaleźć miejsce swojej własnej mogiły. Ostatecznie przemiana Scroogea jest nieuchronna, a Duch Przyszłej Wigilii pomaga mu zrozumieć konsekwencje jego zachowań i zachęca go do zmiany swojego życia.

Rozdział IV Opowieści Wigilijnej jest kluczowy dla rozwoju postaci Scroogea, ponieważ pokazuje mu możliwe konsekwencje jego skąpstwa i samolubstwa w przyszłości. Jest to moment, w którym Scrooge zdaje sobie sprawę z tego, jak jego postępowanie wpływa na innych.O importowaniu z chin
royal design msze