Opowieść Wigilijna

   


Karol Dickens

Autor Opowieści Wigilijnej

Charles Dickens - Karol Dickens (1812-1870) pisarz wywodzący się z nurtu powieści realistycznej. w swoich utworach ukazuje realia wiktoriańskiej Anglii.
Do najsławniejszych jego utworów należą:
  • Klub Pickicka - Pierwsza powieść Dickensa, publikowana w odcinkach. Utwór opowiada o przygodach i podróżach członków tytułowego klubu i ich przywódcy – Samuela Pickwicka.

  • David Coperfield - to powieść poruszająca wiele wątków, jest szeroką wizją społeczno - obyczajową Anglii z początków XIX w. Treścią tej bardzo obszernej książki są losy Dawida Copperfielda, którego poznajemy w dniu narodzin i jesteśmy z nim aż do szczęśliwego zakończenia, kiedy to Copperfield ukazuje się nam jako szczęśliwy mąż i spełniony pisarz.

  • Oliver Twist - historia Oliviera Twista - sieroty, który zostaje wyrzucony z sierocińca i wplątuje się w liczne przygody. W tle obserwujemy życie londyńskiej ulicy i mały światek przestępczy, do którego Olivier się zbliża. Staje się wychowankiem starej arystokratki i od tego momentu zaczyna nowe, lepsze życie.

  • Opowieść wigilijna - Opublikowana po raz pierwszy w 1843. Powiastka moralizatorska ukazująca nam smutne życie i przemianę jaka zaszła pod wpływem wydarzeń wigilijnej nocy w Ebenezerze Scroogeu. Ukazuje proces przewartościowania w życiu bohatera, zmiany priorytetów na podstawie przeżyć opisanych w dziele. Terapia szokowa zaaplikowana bohaterowi przynosi pozytywny skutek, Scrooge zmienia się w pozytwynym kierunku.
Pisarstwo Dickensa wyłamywało sie w znacznym stopniu ze sztywnego nurtu realizmu. Jego inność polega na tym, ż w jego utworach dominuje atmosfera życzliwości i humanitaryzmu, często zabarwione humorem i sentymentalizmem. Często pojawiają sie u niego uproszczone, prawie naiwne schematy przeciwstawiające sobie dobro i zło, oraz tendencja do szczęśliwych zakończeń.
Do swoich powieści wprowadził Dickens bohatera dziecięcego, którego wizerunek kreślił z sympatią i życzliwością.

Bazylika Jelenia Góra

Powieści Dickensa są pełne humoru, pozbawione ironicznego sarkazmu i życzliwe człowiekowi. Jego powieści są prawie kronikarskim zapisem życia XIX wiecznej Anglii i Londynu.

[Bujnicki Tadeusz, Pozytywizm; Warszawa 1995, s. 95]


chmodO importowaniu z chin
royal design msze